Handel elektroniczny stanowi wyzwanie tak dla firm, jak dla konsumentów. Ewentualnym problemom może zapobiec dobrze napisany regulamin sklepu internetowego. Taki regulamin musi być nie tylko zgodny z przepisami, powinien też budować bezpieczeństwo i zaufanie konsumentów.

Jak nie zgubić się w gąszczu przepisów? Czym przekonać konsumentów, że ich interes nie jest zagrożony?

Wiemy o tym w Stowarzyszeniu Konsumentów Polskich i dlatego uczestniczymy w programie certyfikacji Dobry Regulamin.

Nie jesteśmy firmą, lecz organizacją pozarządową, cieszącą się autorytetem wśród wielu konsumentów. Konsumenci znają nas i ufają nam, ponieważ dbamy o ich interesy już od 1995 roku.

Regulamin sklepu internetowego stworzony w ramach programu, opatrzony będzie certyfikatem Dobry Regulamin, gwarantowanym przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich.

Grażyna Rokicka, Prezes Stowarzyszenia Konsumentów Polskich

 

Jesteśmy partnerem

E-zakupy

Dobry Regulamin jest partnerem portalu dotyczącego e-commerce prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W serwisie ezakupy.uokik.gov.pl znaleźć można liczne przykłady klauzul niedozwolonych, wzory przydatnych pism oraz wskazówki gdzie i jak można uzyskać pomoc w przypadku zawarcia transakcji z nieuczciwym e-przedsiębiorcą.

Etyczni e-przedsiębiorcy także dowiedzą się, gdzie mogą uzyskać pomoc. Dobry Regulamin jest jednym z przykładów rozwiązań dostępnych dla e-sklepów.

 

Nasi partnerzy

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich jest niezależną, pozarządową organizacją konsumencką. Stowarzyszenie prowadzi akcje edukacyjne, konsultuje nowe przepisy konsumenckie, oraz udziela bezpłatnych porad prawnych dziesiątkom tysięcy konsumentów rocznie w ramach Konsumenckiego Centrum E-porad prowadzonego we współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Stowarzyszenie dba o interes konsumentów w Polsce już od 1995 roku.


 

Dobra Umowa to program zbliżony do Dobrego Regulaminu, w którym o certyfikat Stowarzyszenia Konsumentów Polskich mogą ubiegać się większe firmy np. banki, ubezpieczyciele, firmy telekomunikacyjne. Proces certyfikacji obejmuje analizę wzorców umownych, przygotowanie raportów oraz monitoring prawa w okresie obowiązywania certyfikatu Dobra Umowa. Program otrzymał tytuł najlepszej praktyki CSR na targach Forum Odpowiedzialnego Biznesu, jest także objęty honorowym patronatem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Przedsiębiorca działający nawet w dobrej wierze może nieświadomie naruszać prawa konsumentów, jeśli nie zna odpowiednich przepisów. Dlatego jako grupa ludzi, którzy znają i stosują prawo konsumenckie na co dzień zapraszamy przedstawicieli firm na szkolenia z prawa konsumenckiego.